Jak rozdělat bubnové brzdy.

Moderátoři: Rope, baffy, viteon, Kleki, Cvrček

Jak rozdělat bubnové brzdy.

Příspěvekod Marcello » sob 17. bře 2007, 20:27

Zdravim všetkých,
kto vie poslať nejaký obrázok rozobratých zadných bŕzd?
Stala sa mi taká vec, že mám vydraté závity v bubne na čo sa uchytáva koleso, ale len na začiatku. Kúpil som dlhšie šrouby čo sú k hlinikačom a vo vnútri mi ten závit chytil. Zaujimalo by ma kde je ten závit, či len na tom bubne, ktorý vidieť pri zveseni kolesa, alebo aj vo vnútri?
Vopred dakujem za odozvy, prajem vela šťastných kilometrov všetkým citronakom.
1.9 TD exclusive, r.v.1999
Marcello
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 17. kvě 2006, 7:40
Bydliště: Kosice

Příspěvekod jan452 » sob 17. bře 2007, 20:36

Závity sú len v bubne. Ďalej ani nemôžu byť, lebo bubon je uchytený len na ložisku, ktoré je na čape ramena. Čap je pevne spojený so štítom brzdy na ktorom sú upevnené ďalšie súčasti brzdy vrátane pakní.
Přílohy
brzda.jpg
brzda.jpg (55.35 KiB) Zobrazeno 17345 krát
Xsara Break 1,8i Exclusive - 98
Uživatelský avatar
jan452
Profesionál
Profesionál
 
Příspěvky: 208
Registrován: pát 19. led 2007, 18:29
Bydliště: Zvolen - SR
Vůz: Xsara I Break, 1998, 1,8i 8v Exclusive

?

Příspěvekod Marcello » pon 19. bře 2007, 13:29

Nazdar, diky za reakciu.
Chcem sa opytat ako sa vlastne dava dole ten bubon v ktorom su tie zavity?
1.9 TD exclusive, r.v.1999
Marcello
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 17. kvě 2006, 7:40
Bydliště: Kosice

Příspěvekod jan452 » pon 19. bře 2007, 15:33

Robil som to zatiaľ len na Peugeote, ale myslím si že je to zhodné.
V prípade, že máš relatívne nový bubon, tak to nie zložité: Povolíš centrálnu maticu, uvolníš laná ručnej brzdy a bubon poklepom opatrne stihneš aj s ložiskom z čapu.
Horšie je to ak ti už pakne bubon viacej zodrali a vytvorili vo vnútri vyvýšený okraj. Potom musíš cez jednu tú "závitovú dieru" zatlačiť nejakým šroubovákom vo vnútri páku ručnej brzdy až za brzdovú pakňu, aby sa uvolnil samostav a pakne viacej oddialili od bubna. Potom je to už znova len o stiahnutí bubna z ložiska.
Nie je to v konečnom dôsledku veľmi zložité, len musíš mať trochu predstavu ako to vo vnútri bubna vyzerá.
Xsara Break 1,8i Exclusive - 98
Uživatelský avatar
jan452
Profesionál
Profesionál
 
Příspěvky: 208
Registrován: pát 19. led 2007, 18:29
Bydliště: Zvolen - SR
Vůz: Xsara I Break, 1998, 1,8i 8v Exclusive

diky

Příspěvekod Marcello » úte 20. bře 2007, 7:06

Diky za odpoved, ale asi sa do toho sam nepustim. Riesim taketo veci len pred panelakom a toto uz na to nie je. Pozeram, ze ty si zo ZV, ja som rodak z VK, len na vychod ma odvial vietor :wink: .
1.9 TD exclusive, r.v.1999
Marcello
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 17. kvě 2006, 7:40
Bydliště: Kosice

Příspěvekod jan452 » úte 20. bře 2007, 9:04

Chce to naozaj trochu skúsenosti a oprava pred panelákom nie je najšťastnejšie riešenie pre rozoberanie ložísk. Ja mám našťastie pomerne slušne vybavenú garáž aj s montážnou jamou. A okolo áut sa už nejakých 30rokov krútim. (Aj keď citroen sa ešte len učím)
Xsara Break 1,8i Exclusive - 98
Uživatelský avatar
jan452
Profesionál
Profesionál
 
Příspěvky: 208
Registrován: pát 19. led 2007, 18:29
Bydliště: Zvolen - SR
Vůz: Xsara I Break, 1998, 1,8i 8v Exclusive

Re: Jak rozdělat bubnové brzdy.

Příspěvekod mp3agent » čtv 1. črc 2010, 16:01

Keď už tu rozoberáte tie bubny chcel by som vedieť ako mám vymeniť ložisko v bubne mám kúpené nové a potreboval by som ho vymeniť. Demontovať bubon nebol problém podarilo sa mi vybrať aj segerku ktorá drží ložisko ale bude sa musieť asi dať von nejakým sťahovákom. Neviem či tam nie je nejako dolisované a či nebude treba dať nalisovať aj nové. Inak som kúpil aj nové lanovody čeluste valčeky takže sa chystám na väčšiu reparáciu. Ak máte niekto nejaké dobré typy ako vymeniť valčeky lanovody a čeluste budem len rád. som taký samouk zatiaľ sa mi podarilo opraviť veľa vecí samému asi budem robiť mechanika :lol:
mp3agent
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 24. dub 2008, 13:16
Bydliště: Ilava kraj Trenčiansky
Vůz: X1, 1.4i r.v.97

Re: Jak rozdělat bubnové brzdy.

Příspěvekod MP » čtv 1. črc 2010, 18:37

Buben si úspěšně sundal , tak zbytek už bude taky brnkačka .
S ložiskem ti neporadím , už je to nějakej pátek co jsem sundával buben a tak si nepamatuju jak je tam zalisovaný . V každým případě budeš potřebovat stahovák nebo lis . Na vyndání starýho budeš moct použít i více hrubého násilí , tomu už nic nueškodí když tam budeš dávat nový .
Váleček jednoduše odpojíš od brzdové trubičky , demontuješ ho , dáš novej , připojíš trubičku .... odvzdušnit . Když už to budeš dělat , vyměnil bych brzdovku komplet . Vysát stříkačkou nádržku s brzdovkou , nalít novou ( DOT-4 ) odvzdušňovat tak dlouho dokud nepoteče nová - čistá . Pokud si na odvzdušňováky dáš průhledný hadičky tak to poznáš . Hlavně pořád kontrolovat hladinu v nádržce , aby se ti to nezavzdušnilo .
Lanovody demontovat u ručky , protáhnout pod autem , a zase namontovat podle toho jak tam byli ty starý , na obou koncích ( ručka , a buben ).
Než začneš demontovat pakny tak si to vyfoť jak to tam je poskládaný . Až to rozděláš tak pak budeš stěží zkoušet jak to bylo poskládaný . Nebo si to aspoň namaluj . Já si vzal foťák , vyfotil si to se sundaným bubnem , rozebral , vyčistil a pak skládal podle fotky . Ušetří to dost času , nervů a sprostých slov ...
K důstojnému stáří patří bohaté vzpomínky, pár vrásek a možná že i jizev - dobrodruzi zkrátka nikdy nevedou nudné životy.
Dobrodružství, který není nebezpečný, není dobrodružství.
Život je jedna dlouhá posloupnost více či méně rizikovejch momentů.
Uživatelský avatar
MP
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Příspěvky: 4374
Registrován: pon 16. led 2006, 14:45
Bydliště: TŘEBÍČ -> Vysočina - drsnej kraj , tak to jsme my.
Vůz: Peugeot 807 2.0 HDi - 2011+ Peugeot 807 2.0 HDi - 2012

Re: Jak rozdělat bubnové brzdy.

Příspěvekod mio » čtv 1. črc 2010, 20:44

Vyjmout staré ložisko z bubnu je docela problém, hlavně osazení vnější části ložiska je tak tenké že skoro nemáš šanci za co jej uchytit a vylisovat ven.Vnitřek ložiska jde s troškou zručnosti rozebrat a rozhodit na tři části ,vnější ložisko 'spojovací kroužek'vnitřní ložisko.Demontoval jsem vždy jen ložiska ze starších bubnů které házely a montoval zpět ložiska na nové bubny a bez použití plamene a nahřátí bubnu jsem je bohužel nesejmul.Když už jsi investoval peníze do nových ložisek zakoupil bych raději i nové bubny , dají se sehnat od febi za 1000 kč bez ložiska .Nalisovat ložisko zpět do bubnu jde celkem v pohodě a bez použití speciálního nářadí.
Uživatelský avatar
mio
Xsamarád
Xsamarád
 
Příspěvky: 1266
Registrován: pon 1. říj 2007, 19:30
Bydliště: Plzeň-sever
Vůz: Break 1,9 TD/C4 1.6 HDI

Re: Jak rozdělat bubnové brzdy.

Příspěvekod MP » čtv 1. črc 2010, 21:26

Pokud buben bez ložiska je za tisícovku a ložiska už máš , tak bych to udělal jak píše mio , pokud jsou starý bubny OK ( nevydřený , nehážou ) , tak to někam vem ať ti to vyměněj , pokud nemáš podmínky ( možnost nahřátí , lis ) , tak by ses s tím trápil .
K důstojnému stáří patří bohaté vzpomínky, pár vrásek a možná že i jizev - dobrodruzi zkrátka nikdy nevedou nudné životy.
Dobrodružství, který není nebezpečný, není dobrodružství.
Život je jedna dlouhá posloupnost více či méně rizikovejch momentů.
Uživatelský avatar
MP
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Příspěvky: 4374
Registrován: pon 16. led 2006, 14:45
Bydliště: TŘEBÍČ -> Vysočina - drsnej kraj , tak to jsme my.
Vůz: Peugeot 807 2.0 HDi - 2011+ Peugeot 807 2.0 HDi - 2012

Re: Jak rozdělat bubnové brzdy.

Příspěvekod mp3agent » pát 2. črc 2010, 21:43

No tie bubny už sú celkom dosť vydrážkované pretože mám zlé lanovody ostávali mi visieť čo som si nevšimol tak som sarozhodol že to vymenim na kompletku všetko. Za ten typ s novými bubnami a odfotením si čelustí a výmenou kvapaliny díky určite mi to veľmi pomôže.Ste super ešte raz díky moc :D :D :D
mp3agent
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 24. dub 2008, 13:16
Bydliště: Ilava kraj Trenčiansky
Vůz: X1, 1.4i r.v.97

Re: Jak rozdělat bubnové brzdy.

Příspěvekod boga » čtv 7. črc 2011, 12:10

Zdravím, potřeboval bych koupit samostavy na zadní brzdy a údajně jsou dva typy. Koukal jsem se podle VIN na service.citroen.com a tam jsou taky uvedeny dva typy. Dá se nějak poznat bez demontáže, co tam mam já? Rozebrat to, jít do krámu a koupit podle starých je pro mě dost komplikovaný:(
Jedná se xsaru 1.9D 98
boga
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: úte 14. pro 2010, 11:11
Bydliště: Žatec
Vůz: xsara 1.9D

Re: Jak rozdělat bubnové brzdy.

Příspěvekod Viki » čtv 7. črc 2011, 23:37

Taky jsem měnil samostavy na breaku 1.8i r.v. 98, v Elitu v Liberci byl maník tak solidní, že mně na zálohu půjčil všechny 4 typy samostavů, které by tam přicházely do úvahy, protože francouzi maj ve zvyku, že tam namontujou to, co zrovna bylo v regálu, (na mýho breaka v dubnu 98 tam totiž namontovali ještě starou nápravu z Vánoc předchozího roku !). Takže jsem to doma v klidu rozdělal, porovnal, namontoval ty stejný, samozřejmě tam byly ty nejdražší, tuším za 1386 Kč a pak jel vrátit ty, co jsem nepoužil a bylo po problému. Takže zkus se takhle domluvit tam u Vás, pokud jim jde o kšeft a zákazníka, mohli by se zachovat stejně. Hodně štěstí Ti přeje Viktor
Obrázek
Viki
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Příspěvky: 69
Registrován: ned 27. pro 2009, 15:46
Bydliště: Ruprechtická 158/12a, 46001 Liberec 1 - Staré město
Vůz: nyní Opel Astra 1,6 16v sedan

Re: Jak rozdělat bubnové brzdy.

Příspěvekod boga » pát 8. črc 2011, 7:56

jj, včera jsem koupil jediný co měli na skladě a prej mi je případně vezmou zpátky. Dneska na to mrknu
boga
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: úte 14. pro 2010, 11:11
Bydliště: Žatec
Vůz: xsara 1.9D

Re: Jak rozdělat bubnové brzdy.

Příspěvekod boga » pon 11. črc 2011, 15:52

Tak samozřejmě ty, který jsem koupil jsou jiný, takže je vrátim. Mám tam tyhle, ví někdo nějaký bližší označení?
Přílohy
2011-07-09 17.11.57-640.jpg
2011-07-09 17.11.57-640.jpg (27 KiB) Zobrazeno 14337 krát
boga
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: úte 14. pro 2010, 11:11
Bydliště: Žatec
Vůz: xsara 1.9D

Další

Zpět na Podvozek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron