Kabinový ventilátor

Moderátoři: Rope, baffy, viteon, Kleki, Cvrček

Re: Kabinový ventilátor

Příspěvekod Levhart » ned 16. kvě 2010, 21:19

Ahoj!

Bohužel se musím přidat do řady nešťastníků s nefunkčním ventilátorem :-( Zlobí už skoro přes rok - až donedávna vždycky občas jde, pak zas nic - většinou pomohlo znovu nastartovat... Dal jsem to do servisu a provedli tam nějakou úpravu - prý zapojení napřímo - rozdíl je, že ventilátor točí už při zapnutém zapalování a ne až při nastartování motoru. Bohužel po nějaké době to opět začalo a teď se ventilátor točí jen při zapnutém zapalování - po nastartování už nejde...
Vyndal jsem motor - vypadá ok, odporová regulace taky... po zapojení + přímo na baterku chodí i při natočeném motoru...
Přitom když měřím napětí bez motoru ventilátoru, tak je jak při zapnutém zapalování, tak i při nastartovaném motoru....
Rozdělal jsem střední panel i odklopil pojistkovou skříň, ale pořád netuším, co tam vlastně v tom servisu udělali a v čem je problém...
Přemýšlím o tom, že bych jednoduše napíchnul nějaký drát, co je u pojistek a je v něm napětí při zapnutém motoru a přivedl (skrz nějakou pojistku) přímo na motor ventilátoru - jak tady už někdo dělal - ale netuším, na který drát se "napíchnout" - zřejmě by to chtělo ještě před pojistkou?? Nebo až za ní?? Na zadní straně pojistkovky je kabelů hafo a není jasné, který kam patří.... nemáte někdo prosím radu či foto, jak to zapojit??
Nebo tip na někoho, kdo se v tom vyzná - buď v Praze nebo v Jablonci/Liberci a okolí?

Díky moc!!
Uživatelský avatar
Levhart
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 5. lis 2007, 21:09
Bydliště: Praha 4/Velké Hamry (Jbc)
Vůz: Xsara Break 1.4 1999

Re: Kabinový ventilátor

Příspěvekod Cvrček » ned 16. kvě 2010, 21:55

To Levhart: Asi ti odešel kontakt na spínačce a dali ti to natvrdo přímo někde okolo ní. Mrkni do těch míst. Pokud by to bylo tam,tak by to šlo možná předělat přes spínací relé,nebo sehnat a vyměnit elektrickou část spínačky.
Nyní: Xsara Picasso 2,0 HDi r.v.2001 stříbrný tahoun. A bohužel věčná špindíra na podložkách s polepenou prdelkou. Těžko nás přehlídnete ;)
Dříve: Xsara Break 1,9TD r.v.1998
Uživatelský avatar
Cvrček
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Příspěvky: 4553
Registrován: čtv 7. čer 2007, 10:33
Bydliště: Frýdlant v Čechách
Vůz: Xsara Picasso 2.0 HDi , r.v.2001

Re: Kabinový ventilátor

Příspěvekod Zdeno » pát 21. kvě 2010, 20:04

Jsem na tom uplně stejně. Asi půl roku se občas netočil, stačilo znovu nastartovat. Teď už se přestal točit uplně.
Zajímavé je, že když změřim vodiče u motorku, tak je tam cca 12V, ale po zapojení na motorek, je tam 0 V.
Chystám se natáhnout kabel který je pod proudem po otočení klíčku a uvidím. Pojistku dám zvlášť dle dokumentace tuším 30A.
Prý to může být v relátku a stačilo by ho vyčistit, ale pokud tam vůbec nějaké relátko je, tak já ho asi nenajdu :-)

Budu vděčný za každou radu.
Zdeno
Zdeno
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 1. říj 2007, 20:11
Bydliště: Litoměřice
Vůz: Xsara 18i 66kW rv. 98

Re: Kabinový ventilátor

Příspěvekod Levhart » pát 21. kvě 2010, 20:56

Cvrčku - díky za radu. Už na to nemám náladu ani nervy, jsem domluvený, že to odvezu do jednoho servisu, tak předám svoje zkušenosti a uvidím, jak se s tím popere. Je to tip od kamaráda - je to prý šikovný mechanik.

Zdeno - relátko jsem snad našel, ale v něm zřejmě problém nemám, nahradili jsme ho jiným, propájeným napřímo, a žádná změna. Zrada bude jinde. Zítra odpoledne bych to mohl nafotit a dát sem.

Fotka je tady:

http://big-hamry.rajce.idnes.cz/2010-05-15_-_auto_oprava/#P1010161.JPG

(ale bez záruky :oops: )
Uživatelský avatar
Levhart
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 5. lis 2007, 21:09
Bydliště: Praha 4/Velké Hamry (Jbc)
Vůz: Xsara Break 1.4 1999

Re: Kabinový ventilátor

Příspěvekod Zdeno » pon 24. kvě 2010, 17:10

Levharte - jek jsi prosím přišel na to, že to je toto relé? Proměřil jsem ho a funguje. Nemá pod kapotou přívod k tomuto relátku nějakou pojistku? V manuálu napsaná neni. Nevim co to udělá, když nastartuju bez toho relátka a nebude to k tomu ventilátoru. Abych něco nep.sral.
Zdeno
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 1. říj 2007, 20:11
Bydliště: Litoměřice
Vůz: Xsara 18i 66kW rv. 98

Re: Kabinový ventilátor

Příspěvekod Cvrček » pon 24. kvě 2010, 17:35

Zdeno,vyznáš se trochu v el.schématech? Zde v elektrice jsou ode mě schémata,kde případně najdeš ,které kontakty relé můžeš propojit,aby jsi nic nepoškodil. Pokud to natvrdo proklemuješ,tak by ti měl ventilátor běžet i bez nastartovaného motoru. A v motorovém prostoru žádná pojistka k tomuto relé není.

A díky Levhartovi! Protože,jestli si ostatní pamatujete,tak zde byl před časem "hon na relé",kde se hledalo černé relé k ventilátoru. A jak je zde vidět,relé je i druhá varianta,kdy to relé je zelené a je osazené v černé patici ( což,jak jsem teď koukal do schémat,tak barva patice sedí).
Nyní: Xsara Picasso 2,0 HDi r.v.2001 stříbrný tahoun. A bohužel věčná špindíra na podložkách s polepenou prdelkou. Těžko nás přehlídnete ;)
Dříve: Xsara Break 1,9TD r.v.1998
Uživatelský avatar
Cvrček
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Příspěvky: 4553
Registrován: čtv 7. čer 2007, 10:33
Bydliště: Frýdlant v Čechách
Vůz: Xsara Picasso 2.0 HDi , r.v.2001

Re: Kabinový ventilátor

Příspěvekod Zdeno » pon 24. kvě 2010, 17:54

Ve schématu se vyznám. Relé mi doma funguje. Jen jsem si chtěl být jistý než začnu něco propojovat, jestli je to to správné relé. Aby to nebylo třeba k čerpadlu nebo tak.
Zdeno
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 1. říj 2007, 20:11
Bydliště: Litoměřice
Vůz: Xsara 18i 66kW rv. 98

Re: Kabinový ventilátor

Příspěvekod Cvrček » pon 24. kvě 2010, 18:41

Každé relé má jinou barvu patice,takže bych šel po tomto. Jinak relátka ohledně motoru jsou u pojistek v mot.prostoru. Takže bych z toho takový strach neměl.
Nyní: Xsara Picasso 2,0 HDi r.v.2001 stříbrný tahoun. A bohužel věčná špindíra na podložkách s polepenou prdelkou. Těžko nás přehlídnete ;)
Dříve: Xsara Break 1,9TD r.v.1998
Uživatelský avatar
Cvrček
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Příspěvky: 4553
Registrován: čtv 7. čer 2007, 10:33
Bydliště: Frýdlant v Čechách
Vůz: Xsara Picasso 2.0 HDi , r.v.2001

Re: Kabinový ventilátor

Příspěvekod Levhart » pon 24. kvě 2010, 20:06

Zdeno: Jak jsem to poznal - po vyjmutí nejde ventilátor vůbec (mě totiž funguje při zapnutém zapalování). Můj problém zřejmě leží jinde, protože ani po nahrazení původního relátka jiným (spojeným natvrdo) se nic nezměnilo.
Uživatelský avatar
Levhart
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 5. lis 2007, 21:09
Bydliště: Praha 4/Velké Hamry (Jbc)
Vůz: Xsara Break 1.4 1999

Re: Kabinový ventilátor

Příspěvekod Zdeno » pon 24. kvě 2010, 21:09

takže jen pro kontrolu: když propojím na té patici kde má být relé pin 3 a 5, měl by ventilátor běžet. Pokud ne, nebude vada v relé, ale někde dál.
A ještě změřím, jestli mi jde šťáva na tu trojku, ale na pojistce je.
Zdeno
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 1. říj 2007, 20:11
Bydliště: Litoměřice
Vůz: Xsara 18i 66kW rv. 98

Re: Kabinový ventilátor

Příspěvekod Levhart » ned 30. kvě 2010, 12:45

Tak mám auto zpátky ze servisu, ale zase nic :-( prý to proměřil, ale závada nenalezena. Zajímavé je, že ventilátor opět ožil... Ještě, že není zima, to bych už asi fakt propadl zoufalství :-)
Uživatelský avatar
Levhart
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 5. lis 2007, 21:09
Bydliště: Praha 4/Velké Hamry (Jbc)
Vůz: Xsara Break 1.4 1999

Re: Kabinový ventilátor

Příspěvekod Zdeno » čtv 3. čer 2010, 19:07

mě taky najednou ožil, tak budu v bádání pokračovat až zase chcípne.


No tak jsem vyndal rele a spojil kabelem přímo konektor 3 a 5. Vypadalo to, že bylo v háji to rele, ale najednou to zase nejde.
Podle el. schematu by k pinu 3 jít proud rovnou od baterky, jen přes 2 pojistky, ale jde tam až po otočení klíčku.
Nevíte někdo jak je to možný? Nebo v tom schematu něco přehlížím?
Někde jsem četl o krabičce ve spínací skřínce, dá se o nějak vyměnit?
Díky
Zdeno
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 1. říj 2007, 20:11
Bydliště: Litoměřice
Vůz: Xsara 18i 66kW rv. 98

Re: Kabinový ventilátor

Příspěvekod zimaje » sob 22. říj 2011, 18:33

ahoj všichni,snad to sem budu moct napsat,asi je to otázka pro nějakého autoelektrikáře ?? co má zkušenosti i sjinýma autama,se xsarou jste mi tu pomohli !!jde o to,že žena má renault megane 1.6 8V 66kw r.v 96 s klimou a začal jít vnitřní ventilátor pouze na šestku ( nejvyšší rychlost ) neznáte někdo tu regulaci na renaultu,prý je to úplně něco jiného než na xsarách,tady stačí vyměnit nějaké ty tranzistory ?? a na meganu prý se musí koupit celá ta regulace asi za 3000,- nevěděl by někdo jak to opravit levněji ? díky a ještě jednou se omlouvám,že sem cpu renaulta,ale vždycky jste mi tu pomohli.
zimaje
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 27. lis 2008, 14:36
Bydliště: Plzeňsko
Vůz: xsara 1.8 66kw

Re: Kabinový ventilátor

Příspěvekod rosta12345 » sob 22. říj 2011, 18:53

jaká je tam klima ? manualni nebo automatická manualní klimy mají většinou na ventilátoru jenom odpory a automatické používají právě tranzistory které uvádíš :?:
EX: Citroen Xsara Picasso 1.6 16V SX 2009 Obrázek
Uživatelský avatar
rosta12345
V.I.P.
V.I.P.
 
Příspěvky: 1948
Registrován: sob 6. čer 2009, 19:07
Bydliště: Dolní Domaslavice
Vůz: EX:Citroen Xsara Picasso 1.6 16V SX 2009

Re: Kabinový ventilátor

Příspěvekod Rope » sob 22. říj 2011, 19:14

Musíš kouknout do torpeda před spolujezdcem, je tam modul předřadných odporů. Stává se tam že konektory zoxidujou a pak "stačí" odpojit konektor, pročistit prostříkat. Nebo když to vytáhneš tak je spálená tepelná pojistka. Blbě se to rozdělává, ale jde to , drží to na dvou šroubcích tuším na klíč 6 nebo 7.
Xsara picasso 1,6/80Kw, 3/2007, exclusive, panoramatická střecha, couvací senzory, barva červená lucifer, ledková denní světla a více info TU už bohužel Ex
XSARA II
Baffy 0
Viteon 0
Kleki 0
Uživatelský avatar
Rope
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Příspěvky: 5638
Registrován: pon 1. kvě 2006, 17:58
Bydliště: OSTRAVA !!!
Vůz: X picasso, 1,6 benzín

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků